Finale du tournoi Mondiale 2004 (Manchester)
Final of the World Tournament 2004 in Manchester

Vainqueur / Winner : FC Manchester City (UK)

Equipes participantes et classement
 Participating teams and ranking


1er
Manchester City
(UK)


2eme
Manchester United
(UK)


3ème
Dynamo Zagreb
(Croatia)


4ème
FC Koln
(Germany)


5
FC Corinthians
(Brazil)


6
PSG
(France)


7
Kashiwa Reysol
(Japon)


8
Deportivo Estudiantil
(Colombia)


9
AL Arsenal
(USA)
 


10
Brommapojkarna
(Sweden)


11
Yongin FC
(South Korea)


12
Universidad Catolica
(Argentina)


13
Dalian Railway
(China)


14
Atlas FC
(Mexico)


15
Inter Milan
(Italy)


16
Colo Colo
(Chile)


17
Chonburi
(Thailand)
 


18
Slavia Praha
(Czech Rep.)


19
MTK Hungaria
(Hungary)


20
Kaizer Chiefs
(South Africa)


 


Results / Resultats

 

 

Nike World Club Cup U-14 2004

2004 European Final 

[May 21-23 in Helsinki (Finland)]


Group A
Galatasaray		0-0 FK Austria Wien
Galatasaray		2-0 Lyngby BK
Galatasaray		6-1 Levadia Tallinn
Galatasaray		4-0 BK Häcken
FK Austria Wien		3-0 Lyngby BK
FK Austria Wien		1-0 Levadia Tallinn
FK Austria Wien		2-0 BK Häcken
Lyngby BK		3-0 Levadia Tallinn
Lyngby BK		3-0 BK Häcken
Levadia Tallinn		1-0 BK Häcken

Group B
Slavia Praha		1-0 Dinamo Zagreb
Slavia Praha		1-1 HJK Helsinki
Slavia Praha		1-0 RAEC Mons
Slavia Praha		1-0 ZTS Dubnica
Dinamo Zagreb		2-0 HJK Helsinki
Dinamo Zagreb		0-0 RAEC Mons
Dinamo Zagreb		1-0 ZTS Dubnica
HJK Helsinki		0-0 RAEC Mons
HJK Helsinki		1-0 ZTS Dubnica
RAEC Mons		1-1 ZTS Dubnica

Group C
FC Twente		0-0 Malmö FF
FC Twente		2-0 Polonia Bydgoszcz
FC Twente		1-0 TPS Turku
FC Twente		0-1 Boavista FC
Malmö FF		1-2 Polonia Bydgoszcz
Malmö FF		2-1 TPS Turku
Malmö FF		1-0 Boavista FC
Polonia Bydgoszcz	0-0 TPS Turku
Polonia Bydgoszcz	0-0 Boavista FC
TPS Turku		1-0 Boavista FC

Group D
MTK Hungaria		0-0 Spartak Moscow
MTK Hungaria		3-0 FC Winterthur
MTK Hungaria		2-1 FC Maribor
MTK Hungaria		2-1 SF Grei
Spartak Moscow		4-1 FC Winterthur
Spartak Moscow		0-0 FC Maribor
Spartak Moscow		2-0 SF Grei
FC Winterthur		1-0 FC Maribor
FC Winterthur		3-0 SF Grei
FC Maribor		0-0 SF Grei

Semifinals places 1-4
Slavia Praha		1-1 MTK Hungaria	[3-2 pen]
Dinamo Zagreb		1-0 Spartak Moscow

Semifinals places 5-8 
Galatasaray		0-0 FC Twente		[5-4 pen]
FK Austria Wien		1-0 Malmö FF 

Semifinals places 9-12
FC Winterthur		3-1 Polonia Bydgoszcz
Lyngby BK		2-0 HJK Helsinki

Semifinals places 13-16
FC Maribor		2-0 TPS Turku
RAEC Mons		1-0 Levadia Tallinn

Semifinals places 17-20
ZTS Dubnica		1-0 BK Häcken
SF Grei			1-1 Boavista FC		[4-1 pen]


19th place match
Boavista FC		1-0 BK Häcken

17th place match
ZTS Dubnica		2-1 SF Grei

15th place match
TPS Turku		4-1 Levadia Tallinn

13th place match
FC Maribor		1-0 RAEC Mons 

Eleven place match
HJK Helsinki		3-0 Polonia Bydgoszcz

Nine place match
FC Winterthur		2-0 Lyngby BK

Seven place match
Malmö FF		2-1 FC Twente

Fifth place match 
Galatasaray		2-1 FK Austria Wien

Third place match
MTK Hungaria		1-0 Spartak Moscow

Final
Slavia Praha		2-1 Dinamo Zagreb



2004 Asia-Pacific Final 

[May 23-27 in Kuala-Lumpur (Malaysia)]

Thailand		0-0 New Zealand
Thailand		3-0 Malaysia
Thailand		3-0 HongKong
Thailand		3-0 Singapore
New Zealand		4-0 Malaysia
New Zealand		2-1 HongKong	
New Zealand		1-0 Singapore	
Malaysia		2-0 HongKong
Malaysia		2-1 Singapore
HongKong		2-0 Singapore

Table
1. Thailand		4  3 1 0  9- 0  10  [Chonburi Sport Association]
2. New Zealand		4  3 1 0  7- 1  10  [Capital FC]
3. Malaysia		4  2 0 2  4- 8   6  [Guar Perahu Secondary School]
4. HongKong		4  1 0 3  3- 7   3  [Yuen Long District Secondary School]
5. Singapore		4  0 0 4  1- 8   0  [Siglap Secondary School]

Third place match
Malaysia		0-0 HongKong		[7-6 pen]

Final
Thailand		1-0 New Zealand


Qualified for the "Manchester United Premier Cup" (World final)

Host		Manchester United (England)

USA		AL Arsenal (USA)

Europa		1.FC Köln (Germany)
		Inter Milan (Italy)
		Manchester City (England)
		Paris Saint Germain (France)
		FC Barcelona (Spain)

Europa qualifications in Helsinki (May 21-23)
		Slavia Praha
		Dinamo Zagreb
		MTK Hungaria

Latin America	SC Corinthians (Brazil)
		Estudiantes (Argentina)
		Atlas FC (Mexico)
		Colo Colo (Chile)

Latin America qualifications
		Deportivo Estudiantil (Colombia)

Asia		Kashiwa Reysol (Japan)
		Yongin FC (South Korea)
		Dalian Railway (China)

Asia qualifications in Kuala_Lumpur (May 23-27)
		Chonburi (Thailand)

Africa		Kaizer Chiefs (South Africa)



August 2-5 in Manchester (Trafford Training Centre at Carrington, England)

1st round

Group 1 :
Manchester United	1-0 Dinamo Zagreb
Manchester United	1-1 Estudiantes
Manchester United	1-0 Dalian Railway
Manchester United	2-1 MTK Hungaria
Dinamo Zagreb		0-0 Estudiantes
Dinamo Zagreb		3-0 Dalian Railway
Dinamo Zagreb		3-1 MTK Hungaria
Estudiantes		0-0 Dalian Railway
Estudiantes		2-1 MTK Hungaria
Dalian Railway		1-0 MTK Hungaria

Group 2 :
Paris St-Germain	2-0 Kashiwa Reysol
Paris St-Germain	2-0 AL Arsenal
Paris St-Germain	0-0 Colo Colo
Paris St-Germain	1-2 Slavia Praha
Kashiwa Reysol		1-1 AL Arsenal
Kashiwa Reysol		1-0 Colo Colo
Kashiwa Reysol		1-0 Slavia Praha
AL Arsenal		1-0 Colo Colo
AL Arsenal		1-0 Slavia Praha
Colo Colo		3-1 Slavia Praha

Group 3 : 
SC Corinthians		2-1 Manchester City
SC Corinthians		1-0 FC Barcelona
SC Corinthians		0-0 Atlas FC
SC Corinthians		3-0 Chonburi
Manchester City		2-0 FC Barcelona
Manchester City		1-0 Atlas FC
Manchester City		2-1 Chonburi
FC Barcelona		1-0 Atlas FC
FC Barcelona		3-0 Chonburi
Atlas FC		0-0 Chonburi

Group 4 :
Deportivo Estudiantil	0-0 1.FC Köln
Deportivo Estudiantil	0-0 Yongin FC
Deportivo Estudiantil	1-0 Inter Milan
Deportivo Estudiantil	2-0 Kaizer Chiefs
1.FC Köln		2-1 Yongin FC
1.FC Köln		0-0 Inter Milan	 
1.FC Köln		2-1 Kaizer Chiefs
Yongin FC		1-1 Inter Milan
Yongin FC		2-1 Kaizer Chiefs
Inter Milan		1-0 Kaizer Chiefs

  
Quarterfinals
Manchester United	1-0 Kashiwa Reysol
1.FC Köln 		1-0 SC Corinthians
Dinamo Zagreb		2-1 Paris Saint Germain
Manchester City		1-0 Deportivo Estudiantil

Semifinals places 1-4
Manchester United	0-0 1.FC Köln		[4-3 pen]
Manchester City		3-0 Dinamo Zagreb

Semifinals places 5-8
SC Corinthians		2-0 Kashiwa Reysol
Paris Saint Germain	3-0 Deportivo Estudiantil

Semifinals places 9-12
FC Barcelona		2-1 Yongin FC
AL Arsenal		2-1 Estudiantes

Semifinals places 13-16
Dalian Railway		0-0 Colo Colo		[3-1 pen]
Atlas			1-0 Inter Milan

Semifinals places 17-20
Chonburi		2-1 Kaizer Chiefs
Slavia Praha		1-0 MTK Hungaria


19th place match
MTK Hungaria		0-0 Kaizer Chiefs	[7-6 pen]

17th place match
Chonburi		1-1 Slavia Praha	[7-6 pen]

15th place match
Inter Milan		1-0 Colo Colo

13th place match
Dalian Railway		0-0 Atlas FC		[4-3 pen]

11th place match
Yongin FC 		2-2 Estudiantes		[8-7 pen]

Ninth place match 
FC Barcelona		2-1 AL Arsenal

Seventh place match
Kashiwa Reysol		2-0 Deportivo Estudiantil

Fifth place match
SC Corinthians		1-0 Paris Saint Germain

Third place match
Dinamo Zagreb		1-0 1.FC Köln

Final
Manchester City		1-0 Manchester United
 [12 Scott Kay]


Final standing :
-----------------
1.  Manchester City (England)
2.  Manchester United (England)
3.  Dinamo Zagreb (Croatia)
4.  1.FC Köln (Germany)
5.  SC Corinthians (Brazil)
6.  Paris Saint Germain (France)
7.  Kashiwa Reysol (Japan)
8.  Deportivo Estudiantil (Colombia)
9.  FC Barcelona (Spain)
10. AL Arsenal (USA)
11. Yongin FC (South Korea)
12. Estudiantes (Argentina)
13. Dalian Railway (China)
14. Atlas FC (Mexico)
15. Inter Milan (Italy)
16. Colo Colo (Chile)
17. Chonburi (Thailand)
18. Slavia Praha (Czech Rep.)
19. MTK Hungaria (Hungary)
20. Kaizer Chiefs (South Africa)
 



Lien vers les sites officiels du tournoi / Link to the official web-site of the tournament

www.premiercupmedia.com et www.manchesterunitedpremiercup.com


Création de la page : 19/08/2008

 Web-Master :  Alain@esmalley.ch