Nike Premier Cup 2003

 

Finale du tournoi Mondiale 2003 (Portland - USA)
Final of the World Tournament 2003 in Portland (USA)

Vainqueur / Winner : Corinthians (Brazil)

Equipes participantes et classement
 Participating teams and ranking


1er
Corinthians
(Brazil)


2eme
FC Porto
(Portugal)


3ème
Boca Juniors
(Argentina)


4ème
Cruz Azul
(Mexico)


5
Assumption College Thonburi
(Thailand)


6
Tokyo Verdy Youth
(Japan)


7
VfL Bochum
(Germany) & Porto


8
Galatasary
(Turkey)


9
Atletico de Madrid
(Spain)
 


10
Irvine Strikers
(USA)


11
Middlesbrough
(England)


12
Pichidegua
(Chile)


13
Chung Dong Middle School
(South Korea)


14
Sanfrecce Hiroshima
(Japan)


15
Deportivo Independiente Medellin
(Colombia)


16
Manchester United
(England)


17
AC Venezia
(Italy)
 


18
Royal Coastal FC
(South Africa)


19
Kaizer Chiefs
(South Africa)


20
FC Portland
(USA)


 


Résulats

Nike World Club Cup U-14 2003

2003 European Final

[May 10-11 at Rankhof Stadion in Basel (Switzerland)]

Group 1
FC Basel		0-0 Genève Servette	
FC Basel		1-0 Royal Charleroi
FC Basel		1-0 Dinamo Zagreb
FC Basel		2-0 Reipas Lahti
Genève Servette		0-3 Royal Charleroi
Genève Servette		1-0 Dinamo Zagreb
Genève Servette		2-1 Reipas Lahti
Royal Charleroi		0-1 Dinamo Zagreb
Royal Charleroi		3-1 Reipas Lahti
Dinamo Zagreb		0-1 Reipas Lahti

Group 2
FC Porto		1-0 Galatasaray
FC Porto		0-0 Bröndby IF
FC Porto		3-0 Jönköping Södra
FC Porto		8-0 FC Etzella
Galatasaray		2-0 Bröndby IF
Galatasaray		2-1 Jönköping Södra
Galatasaray		8-0 FC Etzella
Bröndby IF		2-1 Jönköping Södra
Bröndby IF		7-1 FC Etzella
Jönköping Södra		7-1 FC Etzella

Group 3
Slavia Praha		1-0 Haladas VSE
Slavia Praha		2-1 Sparta Rotterdam
Slavia Praha		1-1 Valerenga Football
Slavia Praha		2-1 JFC Skonto Riga
Haladas VSE		3-0 Sparta Rotterdam
Haladas VSE		2-1 Valerenga Football
Haladas VSE		1-0 JFC Skonto Riga
Sparta Rotterdam	2-0 Valerenga Football
Sparta Rotterdam	3-0 JFC Skonto Riga
Valerenga Football	0-0 JFC Skonto Riga

Group 4
Spartak Moskva		3-2 Austria Wien
Spartak Moskva		1-0 BSK Bardejov
Spartak Moskva		0-0 Legion Lublin
Spartak Moskva		3-0 Rudar Velenje
Austria Wien		2-0 BSK Bardejov
Austria Wien		2-0 Legion Lublin
Austria Wien		1-0 Rudar Velenje
BSK Bardejov		2-0 Legion Lublin
BSK Bardejov		4-0 Rudar Velenje
Legion Lublin		1-0 Rudar Velenje


Quarterfinals
Galatasaray		2-0 Spartak Moskva
Genève Servette		1-0 Slavia Praha
FC Porto		2-2 Austria Wien		[on pen ?]
Haladas VSE		0-0 FC Basel			[4-3 pen]

Semifinals places 1-4
Galatasaray		3-1 Genève Servette
FC Porto		3-2 Haladas VSE

Semifinals places 5-8
FC Basel		2-0 Austria Wien
Spartak Moskva		1-1 Slavia Praha		[6-5 pen]

Semifinals places 9-12
Bröndby IF		2-0 BSK Bardejov
Royal Charleroi		1-0 Sparta Rotterdam

Semifinals places 13-16
Legion Lublin		2-1 Jönköping Södra
Dinamo Zagreb		1-0 Valerenga Football

Semifinals places 17-20
JFC Skonto Riga		2-0 Reipas Lahti
Rudar Velenje		4-1 FC Etzella

19th place match
Reipas Lahti		6-0 FC Etzella

17th place match
JFC Skonto Riga		1-0 Rudar Velenje

15th place match
Jönköping Södra		3-2 Valerenga Football

13th place match
Legion Lublin		1-0 Dinamo Zagreb

11th place match
Sparta Rotterdam	3-1 BSK Bardejov

Ninth place match
Bröndby IF		3-1 Royal Charleroi

Seventh place match
Slavia Praha		3-0 Austria Wien

Fifth place match
FC Basel		1-0 Spartak Moskva

Third place match
Genève Servette		3-2 Haladas VSE

Final
Galatasaray		0-0 FC Porto			[3-1 pen]

Galatasaray and Porto are qualified for the World final.

2003 World Final

Qualified for the "Manchester United Premier Cup" (World final)

Host		FC Portland (USA)
		Manchester United (England)

USA		Irvine Strikers (USA)

Europa		VfL Bochum (Germany)
		Venezia AC (Italy)
		Middlesbrough (England)
		Paris Saint Germain (France)
		Atlético Madrid (Spain)

Europa qualifications in Basel (May 9-12)
		FC Porto (Portugal)
		Galatasaray (Turkey)

Latin America	Corinthians (Brazil)
		Pichidegua (Chile)
		Boca Juniors (Argentina)
		Cruz Azul (Mexico)

Latin America qualifications (April 25-27)
		Dep. Independiente Medellin (Colombia)

Asia		Tokyo Verdy (Japan)
		Chung Dong Middle School (South Korea)
		Assumption College Thonburi (Thailand)
		Sanfrecce Hiroshima (Japan)

Asia qualifications
		no tournament due to SARS

Africa		Royal Coastal (South Africa)



July 17-20 at Nike Campus in Beaverton (Oregon, USA)

1st round

Group 1 :
Irvine Strikers		0-1 Tokyo Verdy
Independiente Medellin	1-3 VfL Bochum
Manchester United 	0-1 Irvine Strikers
Tokyo Verdy 		2-0 Independiente Medellin
VfL Bochum 		2-1 Manchester United
VfL Bochum 		0-2 Tokyo Verdy
VfL Bochum 		2-0 Irvine Strikers
Manchester United	0-2 Tokyo Verdy 
Irvine Strikers 	2-1 Independiente Medellin
Tokyo Verdy 		2-0 VfL Bochum
Independiente Medellin	3-2 Manchester United
VfL Bochum 		2-0 Irvine Strikers

1. Tokyo Verdy 		4  4 0 0  12- 7  12 
2. VfL Bochum 		4  3 0 1   7- 4   9 
3. Irvine Strikers 	4  2 0 2   3- 4   6 
4. Independiente	4  1 0 3   7- 9   3 
5. Manchester United 	4  0 0 4   3- 8   0 


Group 2 :
Portland		2-2 Chung Dong
Cruz Azul		2-2 FC Porto
Galatasary		6-0 Portland
Chung Dong		1-2 Cruz Azul
FC Porto 		2-0 Galatasary
Galatasaray		1-0 Chung Dong
Portland 		0-4 Cruz Azul
Chung Dong		0-3 FC Porto
Cruz Azul		4-2 Galatasaray
FC Porto 		4-1 Portland 

1. FC Porto 		4  3 1 0  11- 3  10 
2. Cruz Azul 		4  3 1 0  12- 5  10 
3. Galatasary 		4  2 0 2   9- 6   6 
4. Chung Dong 	 	4  0 1 3   3- 8   1 
5. FC Portland 		4  0 1 3   3-16   1 


Group 3 : 
Assumption College	0-1 Corinthians
Pichidegua		3-2 AC Venezia
Middlesbrough		0-1 Assumption College
Corinthians 		1-0 Pichidegua
AC Venezia 		1-1 Middlesbrough
Middlesbrough		0-0 Corinthians
Assumption College 	1-0 Pichidegua
Corinthians 		1-0 AC Venezia
Pichidegua 		0-8 Middlesbrough
AC Venezia 		1-2 Assumption College

1. Corinthians 		4  3 1 0  3- 0  10 
2. AC Thonburi 		4  3 0 1  4- 2   9 
3. Middlesbrough 	4  1 2 1  9- 2   5 
4. Pichidegua 		4  1 0 3  3-12   3 
5. AC Venzia 		4  0 1 3  4- 7   1 


Group 4 :
Hiroshima		0-2 Boca Juniors
Royal Coastal		0-1 Paris St-Germain
Atletico Madrid		1-0 Hiroshima
Boca Juniors 		3-0 Royal Coastal
Paris St-Germain 	1-0 Atletico Madrid
Atletico de Madrid 	0-0 Boca Juniors
Hiroshima 		0-1 Royal Coastal FC
Boca Juniors		2-2 Paris St-Germain
Royal Coastal FC 	0-1 Atletico de Madrid
Paris St-Germain 	0-1 Hiroshima 


1. Boca Juniors 	4  2 2 0  7- 2  8 
2. Paris SG 		4  2 1 1  4- 3  7 
3. Atletico Madrid 	4  2 1 1  2- 1  7 
4. Hiroshima 		4  1 0 3  1- 4  3 
5. Royal Coastal 	4  1 0 3  1- 5  3 
 
  
Quarterfinals
FC Porto		1-0 VfL Bochum
Corinthians		1-0 Paris Saint Germain
Cruz Azul		2-0 Tokyo Verdy
Boca Juniors		3-0 Assumption College


Semifinals places 1-4
FC Porto		1-1 Boca Juniors		[9-8 pen]
Corinthians		1-1 Cruz Azul			[5-4 pen]

Semifinals places 5-8
Assumption College	1-1 VfL Bochum			[4-2 pen]
Tokyo Verdy		0-0 Paris Saint Germain		[5-3 pen]

Semifinals places 9-12
Galatasary 		4-0 Irvine Strikers
Atletico de Madrid	3-0 Middlesbrough

Semifinals places 13-16
Pichidegua 		2-2 Hiroshima			[7-6 pen]
Chung Dong		2-0 Independiente Medellin

Semifinals places 17-20
Manchester United	3-0 Portland
AC Venezia		4-0 Royal Coastal


19th place match
Royal Coastal		1-0 FC Portland

17th place match
Manchester United	1-0 AC Venezia

15th place match
Sanfrecce Hiroshima	2-0 Dep. Independiente Medellin 

13th place match
Pichidegua 		1-1 Chung Dong MS 		[7-6 pen]

11th place match
Irvine Strikers 	2-1 Middlesbrough

Ninth place match 
Galatasary 		3-0 Atletico de Madrid

Seventh place match
Paris Saint-Germain	1-1 VfL Bochum			[3-2 pen]

Fifth place match
Assumption College	0-0 Tokyo Verdy			[5-4 pen]

Third place match
Boca Juniors		2-1 Cruz Azul

Final
Corinthians		2-1 FC Porto	


Final standing :
-----------------
1.  Corinthians (Brazil)
2.  FC Porto (Portugal)
3.  Boca Juniors (Argentina)
4.  Cruz Azul (Mexico)
5.  Assumption College Thonburi (Thailand)
6.  Tokyo Verdy Youth (Japan)
7.  Paris Saint Germain (France)
8.  VfL Bochum (Germany)
9.  Galatasary (Turkey)
10. Atletico de Madrid (Spain)
11. Irvine Strikers (USA)
12. Middlesbrough (England)
13. Pichidegua (Chile)
14. Chung Dong Middle School (South Korea)
15. Sanfrecce Hiroshima (Japan)
16. Deportivo Independiente Medellin (Colombia)
17. Manchester United (England)
18. AC Venezia (Italy)
19. Royal Coastal FC (South Africa)
20. FC Portland (USA)



Lien vers les sites officiels du tournoi / Link to the official web-site of the tournament

www.premiercupmedia.com et www.manchesterunitedpremiercup.com


Création de la page : 19/08/2008

 Web-Master :  Alain@FOOTJUNIORS.ch